Kiedy złożyć wniosek?
Złóż wniosek, jeżeli posiadasz Kartę Polaka i chcesz osiedlić się w Polsce na stałe.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.
Jeżeli złożysz wniosek w terminie i nie będzie w nim braków formalnych lub braki formalne uzupełnisz we wskazanym przez nas terminie, Twój pobyt będzie legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna.
Przed złożeniem wniosku zarejestruj się na portalu cudzoziemca inPOL i przeczytaj wskazówki dotyczące wypełnienia wniosku.
Gdzie złożyć wniosek?
Prawidłowo i kompletnie wypełniony wniosek złóż osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Warszawie.
Od stycznia 2025 r. podczas składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały przy ul. Kruczej 5 w Warszawie, pracownik Urzędu poprosi Cię o przekazanie wniosku wypełnionego i wydrukowanego z systemu MOS oraz jak dotychczas z Portalu Cudzoziemca inPOL
Wnioski o pobyt stały przyjmowane są wyłącznie w jednej lokalizacji w Warszawie:
ul. Krucza 5/11, wejście "E" kolejka S
Wizytę możesz umówić jedynie po wypełnieniu wniosku na portalu cudzoziemca inPOL.
Nowe terminy wizyt są udostępniane każdego dnia, więc jeśli dziś nie ma już dostępnych terminów wizyt, spróbuj jutro. Warto złożyć kompletnie wypełniony wniosek osobiście, ponieważ znacznie usprawni to procedurę legalizacji Twojego pobytu.
Jeżeli nie będziesz miał takiej możliwości, złóż wniosek w inny dostępy sposób:
- pocztą na adres ul. Marszałkowska 3/5 w Warszawie, 00-624
- w biurze podawczym w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców, ul. Marszałkowska 3/5, Warszawa (stanowisko 8)
- godziny przyjęć:
poniedziałek: 10:00-17:30,
wtorek - piątek godz. 8:00-15:00
Dokumenty składane w Biurze Podawczym nie są weryfikowane i nie są potwierdzane za zgodność z oryginałem.
Usługa dostępna po wcześniejszej rezerwacji terminu i godziny na portalu e-usługi .
Rezerwując wizytę akceptujesz jednocześnie regulamin zapisów .
- w Punkcie Obsługi Klienta Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pl. Bankowy 3/5, wejście F od Al. Solidarności
- godziny przyjęć:
poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00
obsługa klientów WSC odbywa się wyłącznie na podstawie pobranego numerku z biletomatu lub rezerwacji internetowej wizyty.
obowiązuje dzienny limit – 100 numerków wydawanych przez biletomat dla numerka C – korespondencja składana osobiście do Wydziału Spraw Cudzoziemców. Na jeden numerek złożyć można do 8 szt. spraw.
rezerwacje internetowe wizyt dostępne są na stronie www.e-uslugi.mazowieckie.pl . Od września br. wizyty internetowe dla numerku C umawiać można z częstotliwością co 15 minut. Podczas jednej wizyty złożyć można do 8 spraw.
- w biurze podawczym delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego :
w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53, II piętro, pok. nr 293
w Ciechanowie przy ul. 17 Stycznia 60
w Płocku przy ul. Kolegialnej 15, pokój 109
w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego 38, parter, pokój 12
w Ostrołęce przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" 15, I piętro, pokój 66
Godziny przyjęć w delegaturach: poniedziałek– piątek: 8:00 - 16:00.
Pamiętaj wniosek złożony w inny dostępny sposób również musi być wypełniony i wydrukowany z systemu MOS oraz z Portalu Cudzoziemca inPOL.
Wolne terminy są udostępniane każdego dnia, więc jeśli dziś nie ma już dostępnych miejsc, spróbuj jutro. Warto złożyć kompletnie wypełniony wniosek osobiście, ponieważ znacznie usprawni to procedurę legalizacji twojego pobytu. Jeżeli nie będziesz miał takiej możliwości, prześlij kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek w wersji papierowej pocztą.
Przeczytaj: Gdzie złożyć wniosek?
Liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej. Jeżeli złożysz wniosek pocztą, będziesz musiał oczekiwać na wezwanie Urzędu, a proces legalizacji pobytu znacznie się wydłuży. Następnie po otrzymaniu wezwania, będziesz zobowiązany stawić się osobiście we wskazanym terminie, w celu m.in. złożenia odcisków palców. Wnioski rozpatrywane są według kolejności wpływu.
Podczas wizyty możesz złożyć również inne wymagane dokumenty.
Dowiedz się, jak złożyć odciski linii papilarnych
Jakie dokumenty?
Dokumenty potrzebne do wszczęcia postępowania (tzw. wymogi formalne):
- wniosek w 2 egzemplarzach, wypełniony zgodnie z pouczeniem;
- 4 fotografie;
- kserokopia ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość;
- do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również twoje osobiste stawiennictwo oraz złożenie odcisków palców.
Za wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na podstawie Karty Polaka nie pobiera się opłaty skarbowej.
Dokonanie wyżej wskazanych czynności w terminie, przy zachowaniu warunku złożenia wniosku w czasie legalnego pobytu, umożliwi umieszczenie w twoim paszporcie stempla potwierdzającego złożenie wniosku.
W przypadku, gdy nie uzupełnisz braków formalnych twój wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania i postępowanie nie będzie prowadzone.
Natomiast w sytuacji usunięcia braków formalnych po upływie wyznaczonego terminu, a przed wystosowaniem przez organ zawiadomienia o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, za datę złożenia wniosku należy uznać dzień uzupełnienia wszystkich braków formalnych wniosku. W powyższej sytuacji, nie ma możliwości umieszczenia w paszporcie stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały.
Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:
- kserokopia ważnej Karty Polaka wraz z oryginałem do wglądu;
- dokumenty potwierdzające twój zamiar osiedlenia się w Polsce, np. umowa najmu lub akt własności lokalu na terytorium RP, oraz obowiązujące aktualnie, a także w dłuższej perspektywie w przyszłości: dokumenty potwierdzające wykonywanie pracy w Polsce lub prowadzenie działalności gospodarczej na terenie RP, dokumenty potwierdzające odbywanie lub ukończenia studiów, dowody zamieszkania na stałe w Polsce członków rodziny z dokumentami potwierdzającymi pokrewieństwo, dokumenty potwierdzające ewentualne poprzednie pobyty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii. Korzystaj z pisma przewodniego wysyłając dokumenty do Wydziału Spraw Cudzoziemców .
Co powinienem wiedzieć?
Do czasu wydania decyzji przez Wojewodę możesz uzupełniać swój wniosek o aktualne dokumenty - prześlij je pocztą lub złóż osobiście.
Zasady przeglądu akt sprawy znajdziesz TUTAJ.
Dostałem decyzję - jak otrzymać kartę pobytu?
Kartę pobytu wydajemy po uzyskaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu zezwolenia.
Oczekuj na wiadomość SMS z terminem odbioru decyzji i karty. Pamiętaj, aby informować Urząd o każdej zmianie miejsca zamieszkania oraz numeru kontaktowego.
W przypadku, gdy nie będziesz mógł stawić się po odbiór karty w wyznaczonym terminie, zgłoś ten fakt poprzez formularz kontaktowy który znajduje się tutaj.
Godziny przyjęć klientów: poniedziałek w godz. 10:00-17:30, wtorek - piątek godz. 8:00-15:00