Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę – wnioski złożone przed 01.01.2021

Zmiana ustawy o cudzoziemcach wprowadza specjalne rozwiązanie dla cudzoziemców, którzy złożyli wnioski o pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021r.

Wszyscy cudzoziemcy, którzy złożyli wnioski o pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021r. i których sprawy nie zostały zakończone przed 29.01.2022r., otrzymają w uproszczonym trybie zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na okres 2 lat.

Zezwolenie to jest jednak warunkowe – oznacza to, że aby zezwolenie było ważne i aby otrzymać kartę pobytu, po otrzymaniu decyzji musisz złożyć w terminie 60 dni pisemne oświadczenie, na określonym wzorze, w którym pracodawca wskaże warunki Twojego zatrudnienia. Jeżeli tego nie zrobisz lub oświadczenie nie będzie spełniać określonych przepisami warunków, zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wygaśnie z mocy prawa, czyli nie będzie obowiązywać.

Kto otrzyma zezwolenie na tej podstawie?

Każdy, kto złożył wniosek o pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021 r. w trakcie legalnego pobytu i wniosek jest poprawny pod względem formalnym.

Takie zezwolenie otrzymają również Ci, którzy złożyli wniosek o pobyt czasowy deklarując inny cel pobytu i zmienili go na „wykonywanie pracy” przed 01.01.2021r.

Przykład:

Jeżeli złożyłeś wniosek na pobyt czasowy przed 01.01.2021 r. jako cel pobytu wskazując np. „pobyt z cudzoziemcem”, a następnie najpóźniej 31.12.2020r., zmieniłeś go na „wykonywanie pracy” – otrzymasz zezwolenie na tej podstawie.

Jeżeli złożyłeś wniosek o pobyt czasowy przed 01.01.2021 r., ale zadeklarowałeś inny cel pobytu (np. pobyt z cudzoziemcem) i zmieniłeś go na „wykonywanie pracy” po 31.12.2020r. nie otrzymasz zezwolenia na tej podstawie.

Zezwolenia nie otrzymasz tylko w sytuacji, gdy Twoje dane znajdują się w wykazie cudzoziemców niepożądanych w Polsce lub w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu lub sprzeciwiają się temu względy obronności, bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zezwolenie na tej podstawie?

Nie musisz składać żadnych dodatkowych dokumentów.

Dostałem decyzję – co dalej powinienem zrobić? Jak otrzymać kartę pobytu? 

W terminie 60 dni od dnia odbioru decyzji musisz złożyć do Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie, oświadczenie pracodawcy, w którym wskaże on warunki zatrudnienia, na podstawie których będziesz wykonywał pracę. Oświadczenie musi być złożone na odpowiednim wzorze. Jeżeli pracujesz w kilku miejscach, musisz złożyć oświadczenie od każdego pracodawcy.

Jeżeli nie złożysz oświadczenia, zezwolenie wygaśnie z mocy prawa oznacza to, że nie będzie obowiązywać i nie otrzymasz karty pobytu.

Warunki zatrudnienia, które pracodawca wskaże w oświadczeniu muszą być zgodne z następującymi warunkami minimalnymi:

  • wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę lub umowie zlecenia
  • wynagrodzenie nie może być niższe niż 3010 zł brutto miesięcznie (czyli minimalne wynagrodzenie za pracę), niezależnie od wymiaru czasu pracy/liczby godzin pracy.
Jeżeli warunki zatrudnienia nie będą zgodne z powyższymi warunkami minimalnymi, wojewoda wyda decyzję o wygaśnięciu zezwolenia, co oznacza, że nie będzie ono obowiązywać i nie otrzymasz karty pobytu. 

Pamiętaj o tym, żeby oświadczenie zostało złożone w terminie, było kompletne, zostało podpisane przez osobę do tego upoważnioną i spełniało warunki wskazane powyżej. Oświadczenia nie można złożyć ponownie, ani go poprawić lub uzupełnić.

Karta pobytu jest wydawana po złożeniu oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy. Przeczytaj, jak otrzymać kartę pobytu

Co powinienem wiedzieć?

Przeczytaj nasz poradnik

Zezwolenie udzielane jest na okres 2 lat.

Zezwolenia udzieli wojewoda właściwy ze względu na miejsce Twojego pobytu w dniu złożenia wniosku, a jeżeli zmieniłeś miejsce pobytu cudzoziemca przed 29.01.2022 r. – ze względu na to miejsce pobytu. Późniejsze zmiany pobytu nie będą powodować zmiany właściwości wojewody.

Na podstawie tego zezwolenia będziesz mógł wykonywać pracę tylko u pracodawcy wskazanego w oświadczeniu złożonym po otrzymaniu decyzji.

Twoim obowiązkiem jest poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie, o zakończeniu pracy w ciągu 15 dni od utraty zatrudnienia. Jeżeli chcesz pracować dla innego pracodawcy, musisz złożyć wniosek o zmianę zezwolenia. Jeżeli tego nie zrobisz, rozpoczniemy procedurę cofnięcia Twojego zezwolenia, ponieważ ustał cel pobytu, który deklarowałeś/aś składając wniosek na pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić zmiany/udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.

Twoim obowiązkiem jest także poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie, o każdej zmianie miejsca Twojego pobytu w Polsce. Jeżeli tego nie zrobisz, pisma (np. dotyczące cofnięcia zezwolenia lub kontroli) będziemy wysyłać na dotychczasowy adres.

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

FAQ

Jakie są najczęstsze błędy we wnioskach o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (i w innych załączanych dokumentach)? Co zrobić, żeby ich uniknąć?

  • składanie wniosków na niewłaściwych formularzach (np. na formularzu wniosku o wydanie karty pobytu) lub bez formularza wniosku (np. tylko załącznik nr 1)
  • niewypełnienie wszystkich wymaganych pól we wniosku;
  • niewypełnienie/lub błędne zaznaczenie...
czytaj całą odpowiedź...

Ktoś mi powiedział, że aby otrzymać kartę pobytu, trzeba złożyć wniosek o wydanie/wymianę karty pobytu. Czy to właściwy formularz?

Nie. Jeśli chcesz otrzymać kartę pobytu, musisz złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Wniosek o wymianę karty pobytu składasz, gdy zmieniły się dane w karcie pobytu, którą aktualnie posiadasz. Jeśli posiadasz kartę pobytu czasowego, która traci...

czytaj całą odpowiedź...

Jaka jest różnica między zezwoleniem na pracę typu A, a jednolitym zezwoleniem na pobyt i pracę?

Zezwolenie na pracę typ A uprawnia jedynie do wykonywania legalnej pracy w Polsce, pod warunkiem, że cudzoziemiec posiada ważną wizę. O zezwolenie na pracę występuje pracodawca.

Jednolite zezwolenie na pobyt...

czytaj całą odpowiedź...

Czy mogę pracować w czasie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie zamieszczonego w paszporcie stempla potwierdzającego złożenie wniosku?

Samo posiadanie stempla w paszporcie, nie oznacza, że możesz „automatycznie” rozpocząć pracę w Polsce.

Abyś mógł legalnie pracować musi zaistnieć jedna z poniższych okoliczności:

  1. w dniu złożenia wniosku o pobyt czasowy...
czytaj całą odpowiedź...

Czy chcąc uzyskać kartę pobytu w związku z zatrudnieniem u nowego pracodawcy muszę oczekiwać na unieważnienie poprzedniego zezwolenia/karty?

Nie musisz czekać na unieważnienie poprzedniej karty, jak najszybciej złóż nowy wniosek na pobyt czasowy i pracę. Pamiętaj jednak, że nie możesz wykonywać pracy u nowego pracodawcy bez ważnego zezwolenia! (chyba, że posiadasz inny tytuł uprawniający Cię do wykonywania pracy u nowego pracodawcy...

czytaj całą odpowiedź...