Inne okoliczności dla członków rodziny cudzoziemca i osób prowadzących z nim życie rodzinne

Kiedy złożyć wniosek?

Złóż wniosek, jeżeli zamierzasz przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 3 miesiące i przebywający w Polsce członek rodziny do którego dołączasz ubiega się o pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy lub posiada zezwolenie na pobyt czasowy przez okres krótszy niż 2 lata, nie posiada zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.

W przypadku cudzoziemca będącego osobą małoletnią wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów.

Przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcowi będącemu osobą małoletnią, która w dniu złożenia wniosku ukończyła 6. rok życia, jest wymagana jego obecność.

Wydrukowany i prawidłowo wypełniony wniosek  składasz osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski.

Jeżeli złożysz wniosek w terminie i nie będzie w nim braków formalnych lub braki formalne uzupełnisz we wskazanym przez nas terminie, Twój pobyt będzie legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna. 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności NIE uprawnia do wykonywania pracy bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia na pracę. W karcie pobytu, wydanej w związku z udzieleniem cudzoziemcowi tego zezwolenia, NIE zostanie zamieszczana adnotacja "dostęp do rynku pracy".

Przed złożeniem wniosku zarejestruj się na portalu cudzoziemca inPOL i przeczytaj wskazówki dotyczące wypełnienia wniosku.

Gdzie złożyć wniosek?

Prawidłowo i kompletnie wypełniony wniosek złóż osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Warszawie. 
Wnioski o pobyt czasowy przyjmowane są w 3 lokalizacjach w Warszawie:
1. ul. Marszałkowska 3/5, kolejka X 
2. Pl. Bankowy 3/5 , wejście "G", kolejka G 
3. Al. Jerozolimskie 28, kolejka F 

Wizytę możesz umówić jedynie po wypełnieniu wniosku  na portalu cudzoziemca inPol 

Wolne terminy udostępniamy każdego dnia, więc jeśli dziś nie ma już dostępnych miejsc, spróbuj jutro. Warto złożyć kompletnie uzupełniony wniosek osobiście, ponieważ znacznie usprawni to procedurę legalizacji twojego pobytu. Jeżeli nie będziesz miał możliwości złożenia wniosku osobiście - do ostatniego dnia  legalnego pobytu, dla zachowania terminu prześlij kompletny i prawidłowo wypełniony  wniosek w wersji papierowej - pocztą. Przeczytaj:  Gdzie złożyć wniosek?

Liczy się data nadania korespondencji w placówce pocztowej. Jeżeli złożysz wniosek pocztą, będziesz musiał oczekiwać na wezwanie Urzędu, a proces legalizacji pobytu znacznie się wydłuży. Następnie po otrzymaniu wezwania, będziesz zobowiązany stawić się osobiście we wskazanym terminie, w celu m.in. złożenia odcisków palców. Wnioski rozpatrywane są według kolejności wpływu.

 

Rejestracja mailowa dla małżeństw i dzieci lub cudzoziemca i członków rodziny, którzy do niego dołączają.
Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin,  uruchomiliśmy adres e-mail:

wniosekrodzina@mazowieckie.pl

dzięki któremu możesz zapisać swoją rodzinę na złożenie wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy, stały oraz rezydenta długoterminowego UE w jednym terminie.  Zapisujemy małżeństwo i dzieci lub cudzoziemca i członków rodziny, którzy do niego dołączają.

Podany adres mailowy dotyczy wyłącznie sytuacji, kiedy wniosek jest składany w tym samym czasie dla członków tej samej rodziny. Dla pojedynczych osób wizytę należy umówić na  portalu cudzoziemca InPOL

ZASADY REJESTRACJI MAILOWEJ

  • W treści maila musisz podać dane dotyczące osób objętych wnioskami: imię i nazwisko cudzoziemca, obywatelstwo, numer paszportu cudzoziemca, posiadany obecnie tytuł pobytowy (wiza wydana przez władze polskie, polska karta pobytu, wiza wydana przez inne państwo Schengen, ruch bezwizowy, pobyt nielegalny), data legalnego pobytu cudzoziemca.  Ponadto musisz podać imiona i nazwiska członków rodziny cudzoziemca, dla których będą składane wnioski, ich numery paszportów i daty ich legalnego pobytu. Dodatkowo podaj swój numer telefonu kontaktowy i imię i nazwisko pełnomocnika.
  • W ciągu 3 dni roboczych otrzymasz na swój adres mailowy informację o wolnym dostępnym w Urzędzie terminie na złożenie wniosków.
  • O kolejności zapisów decyduje data legalnego pobytu, która jest weryfikowana przez pracowników podczas składania wniosku.
  • Prosimy o rzetelne podawanie danych zgodnych ze stanem faktycznym. Niepełne dane uniemożliwiają zapisanie cudzoziemca. Urząd zastrzega możliwość odmowy przyjęcia wniosków od cudzoziemców, którzy podali nieprawdziwe dane podczas zapisu. Nie ma możliwości zmiany osoby zapisanej.
  • Osoby zapisane w systemie internetowej rezerwacji powinny stawić się co najmniej 10 min przed planowaną wizytą i podejść przed wskazane stanowisko. Spóźnienie powyżej 5 min może skutkować odmową przyjęcia dokumentów w Urzędzie. Osoby stawiające się w Urzędzie na umówionych wizytach nie muszą pobierać żadnych dodatkowych numerków z biletomatu, potwierdzeniem wizyty jest wydruk maila.

 

 

Podczas wizyty możesz złożyć również inne wymagane dokumenty.

Jakie dokumenty?

Dokumenty potrzebne do wszczęcia postępowania (tzw. wymogi formalne)
•    wniosek w 1 egzemplarzu, wypełniony zgodnie z pouczeniem; 
•    4 fotografie;
•    2 kserokopie ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu). W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy nie posiadasz ważnego dokumentu podróży i nie masz możliwości jego uzyskania, możesz przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość;
•    do rozpoczęcia postępowania potrzebne będzie również potwierdzenie, że wniosłeś opłatę skarbową  za udzielenie zezwolenia w wysokości 340 zł oraz twoje osobiste stawiennictwo oraz złożenie odcisków palców.

 OPŁAĆ ONLINE

Dokonanie wyżej wskazanych czynności w terminie, przy zachowaniu warunku złożenia wniosku w czasie legalnego pobytu, umożliwi umieszczenie w twoim paszporcie stempla potwierdzającego złożenie wniosku.

W przypadku, gdy nie uzupełnisz braków formalnych twój wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania i postępowanie nie będzie prowadzone.
Natomiast w sytuacji usunięcia braków formalnych po upływie wyznaczonego terminu, a przed wystosowaniem przez organ zawiadomienia o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, za datę złożenia wniosku należy uznać dzień uzupełnienia wszystkich braków formalnych wniosku. W powyższej sytuacji, nie ma możliwości umieszczenia w paszporcie  stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

 

Dokumenty potrzebne do udzielenia zezwolenia:

Wymóg posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu uważa się za spełniony również wówczas, gdy koszty utrzymania cudzoziemca będzie pokrywał członek rodziny obowiązany do jego utrzymania, który zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkie dokumenty składasz w oryginale/uwierzytelnionej kopii.

Co powinienem wiedzieć?

Przeczytaj nasz poradnik

W trakcie postępowania będziemy sprawdzać czy faktycznie prowadzisz życie rodzinne, tak jak deklarujesz. Możesz być proszony o przyjście do urzędu na rozmowę.

Jakie mam obowiązki po udzieleniu zezwolenia?

Twoim obowiązkiem jest poinformowanie Wojewody, który wydał Twoje zezwolenie o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciągu 15 dni. Jeżeli nie złożysz nowego wniosku wskazującego nowe okoliczności pobytu w Polsce, to rozpoczniemy procedurę cofnięcia Twojego zezwolenia, ponieważ ustał cel pobytu, który deklarowałeś/aś składając wniosek na pobyt czasowy. Jeżeli tego nie zrobisz, możemy odmówić udzielenia kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy.

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi

FAQ

Mam kartę pobytu/złożyłem wniosek o kartę pobytu i chcę sprowadzić do Polski członków rodziny. Jak zalegalizować pobyt żony i dzieci w Polsce?

Sprawdź warunki udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy dla członków rodziny: małżonka, małoletniego dziecka

Mam kartę pobytu czasowego od roku. Moja żona przyjechała do mnie i będzie składać wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, powołując się na pobyt ze mną. Czy dostanie kartę pobytu z „dostępem do rynku pracy”?

Jeżeli jest to Twoja pierwsza karta na pobyt czasowy, żona otrzymując zezwolenie na podstawie pobytu z Tobą, nie otrzyma karty z „dostępem do rynku pracy”. Kartę z „dostępem do rynku pracy” żona może otrzymać w chwili, gdy przebywasz już w Polsce co najmniej przez okres 2 lat na podstawie...

czytaj całą odpowiedź...

Czy urząd wymaga zaświadczenia z przedszkola/szkoły dzieci cudzoziemców?

Co do zasady do udzielenia zezwolenia, urząd nie wymaga przedstawienia zaświadczeń ze szkoły lub przedszkola. Jeśli jednak zaistnieją okoliczności, wymagające wyjaśnienia – wówczas zostaniesz wezwany do uzupełnienia tych dokumentów. Pamiętaj, że w Polsce istnieje obowiązek szkolny dziecka do...

czytaj całą odpowiedź...

Jakie dokumenty potwierdzające posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu należy dołączyć do wniosku dziecka, jeżeli wniosek w imieniu dziecka złożyła matka, która nie pracuje i jest na utrzymaniu męża, który nie jest opiekunem?

  • Jeżeli matka dziecka jest małżonką obywatela polskiego nie trzeba przedstawiać dokumentów potwierdzających posiadanie dochodu.
  • Jeżeli matka nie jest małżonką obywatela Polski, w celu potwierdzenia posiadania dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania, można przedstawić...
czytaj całą odpowiedź...

Dochód cudzoziemca składającego wnioski w imieniu dzieci jest niewystarczający. Czy może on dołączyć do wniosku dokument potwierdzający prawo do zasiłków/świadczeń (np. 500 plus)?

Do dochodu nie wlicza się m. in. jednorazowych świadczeń socjalnych, zasiłków celowych, pomocy materialnej o charakterze socjalnym, świadczeń przysługujących osobie bezrobotnej, świadczenia wychowawczego tzw. 500+ czy świadczeń dla posiadaczy Kart Polaka. Tym samym środki uzyskiwane za pomocą...

czytaj całą odpowiedź...