FAQ

Dodano: 29.12.2022

Termin zakończenia postępowania zależy od tego, kiedy organ zgromadzi wszystkie niezbędne informacje i dokumenty. Przed wydaniem decyzji w sprawie Urząd zwraca się do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefa Agencji Wywiadu, a w razie potrzeby do innych instytucji i organów o udzielenie informacji o osobie ubiegającej się o wydanie decyzji mających znaczenie dla postępowania. Organy udzielają odpowiedzi w terminie do 30 dni, ale w niektórych przypadkach termin ten jest przedłużony do 90 dni. Natomiast w myśl przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji  publicznej załatwiają sprawy bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Przy czym do terminów określonych w tych przepisach nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji i okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.

Dodano: 29.12.2022

Odwołanie od decyzji składa się w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dodano: 29.12.2022

Tak, przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego mają zastosowanie w sprawach o uznanie za repatrianta. Można zawnioskować o zawieszenie postępowania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli w okresie 3 lat od daty zawieszenia postępowania nie wystąpi się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.

Dodano: 29.12.2022

Tak, w trakcie prowadzonego postępowania należy zawiadomić Urząd o każdej zmianie swojego adresu. W razie zaniedbania tego obowiązku pisma wysyła się na dotychczasowy adres ze skutkiem doręczenia.

Dodano: 29.12.2022

Dokumenty sporządzone w języku obcym tłumaczy na język polski polski tłumacz przysięgły lub polski konsul.

Dodano: 29.12.2022

Nie, dokumenty załączane do wniosku nie są zwracane, ponieważ stanowią dowód w sprawie.

Dodano: 29.12.2022

Dokumenty mogą być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez polskiego notariusza lub polskiego konsula. Bezpłatnego uwierzytelnienia kopii dokumentów dokonuje pracownik Oddziału Obywatelstwa i Repatriacji w chwili składania wniosku (w takim przypadku przedstawia się sporządzoną we własnym zakresie kserokopię i okazuje oryginał dokumentu do wglądu). Jeżeli działa się za pośrednictwem polskiego adwokata, polskiego radcy prawnego, rzecznika patentowego lub doradcy podatkowego, to również taki pełnomocnik może uwierzytelnić kopie dokumentów.

Dodano: 29.12.2022

Tak, osoba, która występuje o uznanie za repatrianta jest obowiązana przedstawić dokumenty stwierdzające jej tożsamość i obywatelstwo. Obowiązek wymiany dokumentów zachodzi w przypadku zmiany danych umieszczonych w dotychczasowych dokumentach.

Dodano: 29.12.2022

Tak, ale przed złożeniem wniosku należy wymienić kartę pobytu innego wojewody na kartę pobytu Wojewody Mazowieckiego.

Dodano: 29.12.2022

Nie, dane zawarte w polskich odpisach aktów stanu cywilnego i karcie pobytu powinny być jednolite. W takim przypadku można załączyć oświadczenie, w którym wyjaśnia  się przyczyny rozbieżności zwłaszcza, że nie jest to różnica wynikająca z oczywistej omyłki lub z urzędowej zmiany danych.

Strony