Nie, dokumenty potwierdzające stabilne i regularne źródła dochodu w Polsce nie są obowiązkowe dla osób, które spełniają warunki wymienione w art. 30 ust. 1 pkt 7 obowiązującej ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim.
FAQ
Nie, wniosek o uznanie za obywatela polskiego składany tylko dla dziecka jest podpisywany przez oboje rodziców jako jego przedstawicieli ustawowych. W takim przypadku nie ma potrzeby składania przez drugiego z rodziców osobnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na uznanie małoletniego dziecka za obywatela polskiego.
Tak, wniosek o uznanie za obywatela polskiego składany tylko dla dziecka musi być podpisany przez oboje rodziców.
Nie, cudzoziemiec, który występuje z wnioskiem o uznanie za obywatela polskiego musi przedstawić dokumenty stwierdzające jego tożsamość i obywatelstwo. Ponadto cudzoziemiec w okresie pobytu na terytorium RP jest obowiązany posiadać ważny dokument podróży oraz dokumenty uprawniające go do pobytu w Polsce. Jeżeli występuje się z wnioskiem o uznanie za obywatela polskiego należy przedstawić ważną kartę pobytu wydaną przez Wojewodę Mazowieckiego wraz z ważnym dokumentem podróży. W przypadku gdy nie jest możliwe otrzymanie dokumentu podróży z kraju pochodzenia, to można wystąpić o dokument podróży wydany przez właściwy organ w Polsce i przedstawić go na potrzeby postępowania.
Odwołanie od decyzji składa się w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Termin zakończenia postępowania zależy od tego, kiedy organ zgromadzi wszystkie niezbędne informacje i dokumenty.
Przed wydaniem decyzji w sprawie Urząd zwraca się do Komendanta Stołecznego lub Komendanta Wojewódzkiego Policji, Dyrektora Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także do innych instytucji i organów o udzielenie informacji, czy nabycie przez cudzoziemca obywatelstwa polskiego nie stanowi zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organy udzielają odpowiedzi w terminie do 30 dni, ale w niektórych przypadkach termin ten jest przedłużony do 3 miesięcy.
Natomiast w myśl przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej załatwiają sprawy bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Przy czym do terminów określonych w tych przepisach nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji i okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.
Certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego musi potwierdzać biegłość językową na poziomie co najmniej B1.
Tak, stabilne i regularne źródło dochodu to aktualny i legalny tytuł pozyskiwania środków finansowych w Polsce, który musi być niezmienny przez dłuższy okres. Przy czym posiadanie stabilnego i regularnego źródła dochodu jest obowiązkiem osobistym cudzoziemca, który występuje o uznanie za obywatela polskiego, zatem świadczenia emerytalne i rentowe odpowiadają temu wymogowi.
Dokumentami potwierdzającymi stabilne i regularne źródła dochodu w Polsce są np. zaświadczenie o zatrudnieniu z wysokością wynagrodzenia wraz z aktualną umową o pracę i rozliczeniem PIT za ubiegły rok. W przypadku umów zawartych na krótki okres jest to raport RMUA wraz z umowami i rozliczeniem PIT za ubiegły rok. Właściwym dokumentem jest też zaświadczenie z urzędu gminy o posiadaniu gospodarstwa rolnego z podaniem jego wielkości w hektarach przeliczeniowych, a w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej są to dokumenty z księgowości, z których wynika, że działalność gospodarcza przynosi dochód łącznie z rozliczeniem PIT za ubiegły rok itp.
Dokumentami, które potwierdzają nieprzerwany pobyt w Polsce są np. kopie całych paszportów wraz ze stemplami, bilety lotnicze, delegacje służbowe, zaświadczenie wystawione przez uczelnię o odbytym wyjeździe zagranicznym na studia lub praktykę w ramach programu Erasmus+.