FAQ

Dodano: 23.06.2020

Definicję znajdziesz w naszym słowniku: Nieprzerwany pobyt

Dokumentem, który to pomoże potwierdzić jest Twój paszport - ze stampili zamieszczonych przez służby graniczne można ustalić kiedy i na jak długo wyjeżdżałeś z Polski.

Więcej na temat informacji starosty znajdziesz tutaj: Sprawdź czy potrzebujesz informację starosty

Dodano: 23.06.2020

Jeżeli posiadasz zezwolenie na pobyt czasowy i pracę i zmieniasz stanowisko pracy powinieneś wystąpić o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jeżeli jesteś obecnie w trakcie procedury udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego złóż do sprawy dokumenty potwierdzające nowe warunki zatrudnienia. Do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego badamy miedzy innymi twoją obecną sytuację finansową pod kątem posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu. Jeżeli otrzymasz decyzję o udzieleniu zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, twoje jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wygaśnie i nie będzie wymagało zmiany w związku z awansem.

 

Dodano: 23.06.2020

cd. pyt. "... W ciągu 15 dni zawiadomiłem urząd w Warszawie, że straciłem pracę i szukam nowej. Jak się okazało znalezienie pracy z moim stanem zdrowia nie tak łatwo. Na dniach otrzymałem od lekarza orzecznika ZUS informację, że jestem całkowicie niezdolny do pracy do 31.05.2022. Data powstania całkowitej niezdolności do pracy: od daty zakończenia świadczeń rehabilitacyjnych. Co mam dalej robić, aby nadal legalnie przebywać w Polsce z rodziną? W jaki sposób szukać nowej pracy?

Możliwość przedłużenia twojego pobytu w Polsce zależy nie tylko od ewentualnego podjęcia kolejnej pracy. Jeżeli chcesz w dalszym ciągu przebywać w Polsce, ponieważ masz tu rodzinę, to również możesz złożyć wniosek o pobyt czasowy wskazując indywidualne okoliczności. Będziesz jednak musiał wykazać spełnienie warunków pobytowych m.in. źródło stabilnego i regularnego dochodu. Możesz to udokumentować, jeżeli ktoś z członków twojej rodziny obecnie pracuje i jego dochody są na poziomie wystarczającym do pokrycia kosztów pobytu całej rodziny w Polsce. Każdy wniosek jest rozpatrywany z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności pobytu, opisz wszystkie okoliczności we wniosku i dołącz dokumenty potwierdzające twoją aktualną sytuację.

Dodano: 23.06.2020

Jeżeli przebywasz w Polsce na podstawie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, wydanego na podstawie zatrudnienia u pracodawcy, u którego już nie pracujesz, powinieneś zgłosić tę informację na piśmie do urzędu.

Co do zasady jednak, jeżeli w twojej decyzji wskazano pracodawcę i określone warunki zatrudnienia, to zezwolenie, które posiadasz umożliwia ci tylko wykonywanie pracy na rzecz tego konkretnego pracodawcy i na warunkach określonych w decyzji. Jeśli więc zmieniłeś pracodawcę, powinieneś złożyć wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Po 5 latach nieprzerwanego pobytu w Polsce możesz ubiegać się o pobyt rezydenta długoterminowego UE. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Dodano: 23.06.2020

Jeśli w dniu złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy byłeś uprawniony do wykonywania pracy na terytorium RP, a wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy został złożony w terminie i nie ma braków formalnych lub braki zostały usunięte w terminie, to możesz legalnie pracować – zgodnie z posiadanym zezwoleniem na pracę lub zarejestrowanym oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy.

Jednocześnie informujemy, że organami właściwymi w sprawach kontroli legalności zatrudnienia są Straż Graniczna oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

Dodano: 19.06.2020

Tak, może zostać zatrudniony. Jeżeli chciałby zostać w Polsce po upływie okresu pobytu w ruchu bezwizowym, powinien ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Dodano: 22.05.2020

Jeżeli przebywasz w Polsce na podstawie jednolitego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, wydanego na podstawie zatrudnienia u pracodawcy, u którego już nie pracujesz, powinieneś zgłosić tę informację na piśmie do urzędu. 

Co do zasady jednak, jeżeli w Twojej decyzji wskazano pracodawcę i określone warunki zatrudnienia, to zezwolenie, które posiadasz umożliwia Ci tylko wykonywanie pracy na rzecz tego konkretnego pracodawcy i na warunkach określonych w decyzji. Jeśli więc zmieniłeś Pracodawcę, powinieneś złożyć wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Dodano: 11.05.2020

W sytuacji nadużyć ze strony pracodawcy wobec pracownika zalecamy kontakt z Państwową Inspekcją Pracy. Informacje kontaktowe Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie znajdziesz TUTAJ

Dodano: 30.01.2020
  • Poinformuj nas o tym fakcie i podaj swój aktualny adres do korespondencji – zostaniesz wezwany do przedłożenia dokumentów potwierdzających Twój cel pobytu na terytorium Polski. Jeżeli w dalszym ciągu chcesz, aby wniosek był rozpatrywany w oparciu o pracę, złóż nowy załącznik nr 1, oraz informację starosty lub dokumenty potwierdzające zwolnienie z tego obowiązku;
  • Jeżeli chcesz, aby wniosek był rozpatrywany w oparciu o inne okoliczności (inny cel pobytu), musisz złożyć oświadczenie o zmianie celu pobytu – wówczas zostaniesz wezwany do uzupełnienia wymaganych dokumentów.
Dodano: 30.01.2020

Jeśli zamierzasz wykonywać pracę bezpośrednio dla pracodawcy użytkownika wskazanego w decyzji, musisz uzyskać nowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę tj. złożyć nowy wniosek o udzielenie zezwolenia oraz w terminie 15 dni złożyć informację o zakończeniu pracy. Możesz również wystąpić z wnioskiem o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Strony