O co chodzi?
Chodzi o ułatwienia w podróżach zagranicznych po UE w czasie szkolnych wycieczek dla uczniów pochodzących z państw trzecich, przebywających i uczących się w Polsce. Procedura ma na celu zwiększenie integracji obywateli państw trzecich przez ograniczenie do minimum formalności związanych z przekraczaniem granicy, pobytem lub tranzytem uczniów. Sposobem na realizację założonego ograniczenia jest uznanie listy uczniów, czyli dokumentu podróży o nazwie "Lista podróżujących dla wycieczek w Unii Europejskiej", za dokument podróży.
Kogo dotyczy?
Cudzoziemców będących uczniami pochodzącymi z państw trzecich, uczestniczących w wycieczce szkolnej do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Państwo członkowskie UE nie będzie wymagało wizy od ucznia, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego, ale który legalnie przebywa w innym państwie członkowskim i który chce wjechać na jego terytorium na czas krótkiego pobytu lub w celu tranzytu, jeśli:
- podróżuje w ramach wycieczki szkolnej jako uczeń szkoły ogólnokształcącej;
- grupie towarzyszy nauczyciel z tej szkoły, który może przedstawić listę uczniów, z którymi podróżuje, sporządzoną przez tę szkołę:
- wskazującą uczniów będących pod opieką nauczyciela,
- stwierdzającą cel i okoliczności zamierzonego pobytu lub tranzytu;
- uczeń przedstawi ważny dokument podróży, uprawniający do przekroczenia danej granicy, z wyłączeniem przypadków opisanych w art. 2 Decyzji Rady z dnia 30 listopada 1994 r. w sprawie wspólnych działań przyjętych przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. b) Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ułatwień podróży dla uczniów pochodzących z państw trzecich przebywających w Państwach Członkowskich (94/795/WSiSW)
Dane osobowe cudzoziemców podróżujących w ramach wycieczek w Unii Europejskiej oraz ich prawo do ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza wojewoda właściwy dla siedziby szkoły.
Szczegółowe informacje dotyczące listy wycieczkowej znajdują się w Decyzji Rady z dnia 30 listopada 1994 r. w sprawie wspólnych działań przyjętych przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. b) Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ułatwień podróży dla uczniów pochodzących z państw trzecich przebywających w Państwach Członkowskich.
Gdzie złożyć wniosek?
Prawidłowo i kompletnie wypełniony wniosek w języku polskim złóż osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 3/5, antresola, stanowisko 21 (należy pobrać numerek z literą „W”).
Masz również możliwości złożenia kompletnie i prawidłowo wypełnionego wniosku w wersji papierowej - pocztą lub za pośrednictwem biura podawczego przy ul. Marszałkowskiej 3/5 w Warszawie, dokumenty składane w biurze podawczym nie są weryfikowane i nie są potwierdzane za zgodność z oryginałem.
Usługa dostępna po wcześniejszej rezerwacji terminu i godziny na portalu e-usługi. Rezerwując wizytę akceptujesz jednocześnie regulamin zapisów.
Jakie dokumenty złożyć?
- 2 wypełnione egzemplarze listy podróżujących dla wycieczek w Unii Europejskiej z podpisem i pieczątką dyrektora szkoły;
- Kopia 1 strony paszportu uczniów pochodzących z państw trzecich (potwierdzoną notarialnie lub poprzez okazanie oryginału przy osobistym składaniu wniosku) lub innego dokumentu tożsamości;
- Kopie dokumentów potwierdzających legalny pobyt na terytorium RP
Jak długo będę czekać?
Opłaty