Chcę załatwić sobie taką kartę pobytu, która nie jest związana z określonym miejscem pracy. Co mam zrobić?

Dodano: 22.05.2020

Zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielane cudzoziemcom bezterminowo, tzn. zezwolenie na pobyt stały oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE uprawniają do wykonywania pracy w Polsce bez zezwolenia na pracę. Sprawdź, czy spełniasz wymogi udzielenia jednego z tych zezwoleń.

Jeśli nie spełniasz wymogów, aby uzyskać zezwolenie bezterminowe, możesz się ubiegać o zezwolenie na pobyt czasowy. Aby je uzyskać musisz, spełnić wymogi określone ze względu na deklarowany cel pobytu, a okoliczności, które są podstawą ubiegania się o to zezwolenie, muszą uzasadniać Twój pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Jeżeli głównym celem Twojego pobytu w Polsce ma być praca, to powinieneś się ubiegać o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Pamiętaj jednak, że to zezwolenie jest udzielane w związku z wykonywaniem pracy dla konkretnego pracodawcy wskazanego w decyzji. Jeżeli zmienisz pracodawcę, to musisz się ubiegać o nowe zezwolenie. Wyjątkiem są sytuacje, w których cudzoziemiec jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, określone w odrębnych przepisach, np. absolwent studiów stacjonarnych wyższych na polskiej uczelni. Wówczas w decyzji nie wpisuje się konkretnego pracodawcy.

Ponadto dostęp do rynku pracy - bez wskazania konkretnego pracodawcy, przysługuje również cudzoziemcowi, któremu udzielono zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną, w celu kształcenia się na studiach stacjonarnych, dla małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji i okoliczności, które uzasadniają Twój pobyt w Polsce oraz sprawdzenie wymogów konkretnego zezwolenia.

Zgłoś błąd na tej stronie / Przekaż uwagi