Kiedy złożyć wniosek?
Gdzie złożyć wniosek?
Osoby podlegające przepisom ustawy o Karcie Polaka mogą wysłać zgłoszenie woli wystąpienia do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem poprzez formularz dostępny na stronie.
W zgłoszeniu należy podać następujące dane: imię i nazwisko, obywatelstwo, telefon do kontaktu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz adres email.
Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Tobą drogą mailową w celu ustalenia daty wizyty w tut. Urzędzie i złożenia wniosku oraz wymaganych w ustawie o Karcie Polaka dokumentów umożliwiających uzyskanie decyzji zgodnej z żądaniem. W dniu składania wniosku wymagane jest osobiste stawiennictwo ubiegającego się. Podczas jednej wizyty możesz złożyć maksymalnie 1 wniosek o przyznanie Karty Polaka lub 1 wniosek rodzica i wnioski małoletnich dzieci pozostających pod jego opieką.
Jakie dokumenty?
- wniosek o przyznanie Karty Polaka wypełniony w języku polskim – wniosek powinien być wypełniony starannie, bez skreśleń i poprawek
- aktualna fotografia, wyraźna o wymiarach 35 x 45 mm wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
- oryginał ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość wraz z kserokopią strony z danymi osobowymi,
Co powinienem wiedzieć?
Oświadczenia i dokumenty sporządzone w języku obcym, składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub przez konsula polskiego. Tłumacza przysięgłego znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zgodność kserokopii dokumentu z oryginałem można potwierdzić przy składaniu wniosku lub przedłożyć uwierzytelnioną kopię (poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza w Polsce)
Wymagany poziom znajomości języka polskiego to minimum B1. Jeśli nie ukończyłeś szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim lub szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej musisz zdać egzamin ze znajomości języka polskiego - Sprawdź na www.certyfikatpolski.pl.